معاونت مسکن شهری

امور مسكن شهري

 

اهداف و وظایف حوزه مسکن شهری

 بنياد مسكن انقلاب اسلامي با توجه به فرمان تاريخي امام (ره) ساخت خانه­ی ارزان‌ قيمت را براي محرومين و تولید انبوه مسکن شهری و مسکن حمایتی را در دستور کار داده است و از ابتدا تاسیس تا پايان سال 1391  بالغ بر ….. واحد مسكوني احداث و واگذار نموده است.

معاونت امور مسکن شهری و زیر مجموعه های استانی در این راستا مسئولیت برنامه ریزی، تامین زمین و انجام مطالعات و تهیه طرحهای لازم برای پروژه های احداث مسکن کم درآمد، تأمین منابع اعتباری اعم از تسهیلات بانکی و منابعی از بنیاد مسکن و کمک هایی که از طرف دولت و حساب 100 امام (ره) در بودجه های سالیانه پیش بینی می­شود را بر عهده دارد.

 

مسکن شهری: پروژه‌هایی که بنیاد مسکن با تامین منابع مالی مستقیم، دریافت تسهیلات بانکی یا با مشارکت با اشخاص حقیقی و حقوقی (درقالب آورده زمین یا منابع ساخت ) احداث و واگذار می نماید.

 

مسکن حمایتی: شامل پروژه احداث مسکن در قالب سفرهای مربوط به مقام معظم رهبری، ریاست محترم جمهوری، اعتبارات کمک به گروههای کم درآمد (کمک نیم درصد سود بانکها)، مسکن محرومین و حساب 100 حضرت امام می‌باشد.

 

مجری ساخت: در برخی از استانها بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به عنوان مجری سایر سازمانهای حمایتی (کمیته امداد، بهزیستی و ...) اجرای پروژه‌های مسکونی را بر عهده دارد.

 

فعالیت های متفرقه: علاوه بر ساخت مسکن اجرا و احداث برخی از مراکز فرهنگی مذهبی از قبیل خانه عالم، تجهیز و ساخت و مرمت مدارس دینی، ساخت مصلی، ساختمان های اداری، بهداشتی، تاسیسات و تجهیزات شهری و درمانی، همچنین آماده سازی زمین برای پروژه های اجرایی به ویژه مسکن مهر در برخی از استانها به بنیاد مسکن واگذار می گردد.​

موضوع :
  • معاونت مسکن شهری